do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa od 399 zł
PROMOCJE BLACK WEEK
PALU RASPBERRY PUFF OLIWKA DO SKÓREK I PAZNOKCI MALINOWA 15ML
PALU RASPBERRY PUFF OLIWKA DO SKÓREK I PAZNOKCI MALINOWA 15ML

9,99 zł

Cena regularna: 12,99 zł

Najniższa cena: 11,04 zł
szt.
FREZ KAMIENNY WALEC
FREZ KAMIENNY WALEC

6,99 zł

Cena regularna: 9,99 zł

Najniższa cena: 8,99 zł
szt.
PALU Builder Gel Cover/50 ml beżowy
PALU Builder Gel Cover/50 ml beżowy

69,00 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 67,15 zł
szt.
STALEKS - Profesjonalne cążki do skóry EXCLUSIVE 20 5 mm (magnolia)
STALEKS - Profesjonalne cążki do skóry EXCLUSIVE 20 5 mm (magnolia)

192,60 zł

Cena regularna: 214,00 zł

Najniższa cena: 184,04 zł
szt.
STALEKS - Profesjonalne nożyczki do skórek EXCLUSIVE 21/1 magnolia
STALEKS - Profesjonalne nożyczki do skórek EXCLUSIVE 21/1 magnolia

123,30 zł

Cena regularna: 137,00 zł

Najniższa cena: 117,82 zł
szt.
STALEKS - Nożyczki Exclusive SX-23/2 Magnolia
STALEKS - Nożyczki Exclusive SX-23/2 Magnolia

123,30 zł

Cena regularna: 137,00 zł

Najniższa cena: 117,82 zł
szt.
STALEKS - Nożyczki Exclusive SX-22/2 magnolia
STALEKS - Nożyczki Exclusive SX-22/2 magnolia

113,40 zł

Cena regularna: 126,00 zł

Najniższa cena: 108,36 zł
szt.
STALEKS - Nożyczki Exclusive SX-22/1 Magnolia
STALEKS - Nożyczki Exclusive SX-22/1 Magnolia

113,40 zł

Cena regularna: 126,00 zł

Najniższa cena: 108,36 zł
szt.
PALU PINEAPPLE SQUEEZZ OLIWKA DO SKÓREK I PAZNOKCI ANANASOWA 15ML
PALU PINEAPPLE SQUEEZZ OLIWKA DO SKÓREK I PAZNOKCI ANANASOWA 15ML

9,99 zł

Cena regularna: 12,99 zł

Najniższa cena: 11,04 zł
szt.
Frez kamienny do skórek  ścięty stożek
Frez kamienny do skórek ścięty stożek

6,99 zł

Cena regularna: 9,99 zł

Najniższa cena: 8,99 zł
szt.
PALU TROPICAL BITE OLIWKA DO SKÓREK I PAZNOKCI TROPIKALNA 15ML
PALU TROPICAL BITE OLIWKA DO SKÓREK I PAZNOKCI TROPIKALNA 15ML

9,99 zł

Cena regularna: 12,99 zł

Najniższa cena: 11,04 zł
szt.
PALU Builder Gel Pink/30 ml
PALU Builder Gel Pink/30 ml

49,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 50,15 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
ONYCHOLIZA 2
ONYCHOLIZA

Onycholiza

Jest to stan, w którym część płytki paznokcia odwarstwia się od łożyska, tworząc między nimi pustą przestrzeń. Umiejscowienie tych zmian najczęściej zlokalizowane jest od strony wolnego brzegu(dystalnie), wałów okołopaznokciowych (lateralnego- wewnętrznego lub medialnego-zewnętrznego), bądź z obu kierunków jednocześnie. W ich obrębie zaczynają gromadzić się zanieczyszczenia, wilgoć oraz złuszczająca się keratyna, tworząc idealne środowisko dla zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych.

Niestety, prawidłowa higiena szczelin onycholizy nie jest możliwa bez dokładnego oczyszczenia objętych nią miejsc, dlatego w przypadku wystąpienia takiego problemu najlepiej udać się do specjalisty, który poprowadzi terapię gabinetową i zaleci odpowiednią pielęgnację domową.

Jeżeli jesteś stylistką paznokci, na swojej drodze zawodowej nieraz spotkasz się z tą, i nie tylko, jednostką chorobową. Jak zachować się w takiej sytuacji? Przede wszystkim pomagając klientce w podjęciu prawidłowych kroków w terapii zmiany. Jesteś wyspecjalizowana w tym kierunku? Z pewnością poradzisz sobie sam/a. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia w terapiach paznokci zmienionych chorobowo, odeślij klientkę do podologa. W takim przypadku odmowa wykonania stylizacji świadczyć będzie o Twoim profesjonalizmie! Pamiętaj! Im szybciej leczenie zostanie rozpoczęte, tym krótsza i efektywniejsza będzie terapia!

Przykładowe zdjęcia onycholizy:

 

Rodzaje onycholizy

Ze względu na przyczyny powstawania wyróżniamy 3 typy onycholizy

  • Onycholizę pierwotną- jest ona następstwem działania czynników zewnętrznych, takich jak urazy mechaniczne, poparzenia termiczne/chemiczne, nieprofesjonalnie wykonywany manicure (zbyt intensywne matowienie i ścieńczanie naturalnej płytki paznokcia, zaciskane tunelu stylizacji żelowej w nieodpowiednim miejscu, wykonywanie zbyt długich stylizacji hybrydowych paznokci u stóp), uczulenia, stosowanie lakierów i odżywek do paznokci zawierających formaldehyd/fenol
  • Onycholizę wtórną- występującą wskutek lub podczas występowania innych chorób, zarówno miejscowych jak i ogólnoustrojowych, np. łuszczycy, AZS, liszaja płaskiego, cukrzycy, problemów z tarczycą, niedokrwistości
  • Onycholizę polekową- wywołaną przyjmowaniem silnych leków (retinoidów, antybiotyków z grupy tetracyklin stosowanych w leczeniu chorób skórnych, leków moczopędnych z grupy tiazydów, chemioterapii)

Jak pewnie zauważyłaś/eś, nieprawidłowe postępowanie podczas wykonywania stylizacji paznokci może być czynnikiem wywołującym onycholizę (pierwotną). Pamiętaj, by trzymać się poniższych zasad, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji!

  • Nie stylizuj paznokci znacznie przepiłowanych! Grozi to poparzeniem termicznym i chemicznym łożyska paznokci
  • Nie używaj primerów kwasowych w przypadku ścieńczonej płytki!
  • Nie zaciskaj tunelu na linii stresu i powyżej niej!
  • Do matowienia naturalnej płytki używaj pilników/bufferów o wysokiej gradacji. Im wyższa gradacja, tym delikatniejszy materiał ścierny (zajrzyj do wcześniejszego artykułu na blogu „PRZYCZEPNOŚĆ-PRZYGOTOWANIE NATURALNEJ PŁYTKI POD STYLIZACJE’’
  • Nie wykonuj zbyt długich stylizacji hybrydowych u stóp! Płytka paznokcia powinna kończyć się ok. 2 mm przed opuszkiem palca. To on ma na celu amortyzację ucisków podczas stępu. Jeżeli siła nacisku opiera się na paznokciu, generuje to silne traumatyzowanie łożyska oraz macierzy, co końcowo może prowadzić zarówno do powstawania onycholizy, jak również innych niepożądanych konsekwencji, jak np.retronychii, o której jeszcze wspomnimy.
  • Zalecaj klientkom zmianę stylizacji maksimum co 3-4 tygodnie. Po tym czasie paznokcie muszą zostać bezwzględnie skrócone!
  • Nie zaleca się wykonywać stylizacji hybrydowych paznokci u stóp w przypadku przerostu łożyska (gdy kończy się ono wraz z opuszkiem) oraz w przypadku paznokci rosnących mocno ku górze. Paznokcie te powinny być skracane co ok. 7 dni
  • W przypadku dużej aktywności fizycznej takiej jak bieganie, czy wędrówki górskie, zalecaj każdorazowo przed nią skracanie paznokci u stóp!

Terapia gabinetowa i domowa

Gdy jednak dojdzie do powstania zmiany, warto znać kroki, jakie mogą zostać podjęte przez specjalistę.

W terapii gabinetowej zmiana powinna zostać całkowicie oczyszczona. Większe fragmenty oddzielonej od łożyska płytki mogą być usunięte cęgami szczelinowymi, pozostałe części  za pomocą frezów (ja w tym wypadku polecam frez tarczkę z nasypem diamentowym, świetnie nada się do tego również frez diamentowy do skórek Magic.

       

Po dokładnym usunięciu wszystkich odwarstwionych części naturalnej płytki paznokcia, oczyszczone powinno zostać także jego łożysko. Ma to na celu usunięcie nagromadzonej keratyny, zanieczyszczeń, oraz zapobieganie jego atrofii (zanikowi). Ten etap może być wykonany poprzez zmiękczenie miejsc zmienionych chorobowo za pomocą preparatów keratolitycznych, a następnie wykonanie delikatnego „masażu” łożyska frezem kuleczką o średniej bądź wysokiej gradacji (delikatnych). Zabieg ten ma na celu zarówno doczyszczenie onycholizy, ale także pobudzenie mikrokrążenia, co wykazuje pozytywny wpływ na dotlenienie i odżywienie tkanek. Na koniec zabiegu stosowane są środki terapeutyczne, które mają działanie regeneracyjne, zmiękczające, odżywcze, nawilżające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze (kolagen, niskie stężenia olejku z drzewa herbacianego, colostrum bovinum, witaminy A, D, E, B).

W przypadku wtórnego nadkażenia grzybiczego czy bakteryjnego(występującego wraz z problemem onycholizy) oprócz oczyszczenia, do pielęgnacji dołączane powinny zostać terapeutyki specjalistyczne (miedź koloidalna NanoCOPPER PP, Arkada 8 Oil).

Doczyszczenie miejsc zmienionych chorobowo w gabinecie powtarzamy cyklicznie co ok. 2 tygodnie, aż do momentu całkowitego zrośnięcia paznokcia zespolonego z łożyskiem.

       

W terapii domowej istotnym czynnikiem jest sumienna pielęgnacja miejsc zmienionych chorobowo. Zaleca się w tym celu codzienną stymulację łożyska, poprzez masaż miękką szczoteczką zgodnie z kierunkiem wzrostu paznokcia (by nie podważać i nie odklejać delikatnego, świeżego zespolenia płytki paznokciowej z podłożem), oraz stosowanie środków zmiękczająco, nawilżająco, odżywczych ( np. Arkada’s Serum TC16, FARMONA PODOLIGIC MEDICAL serum na onycholizę ,Podopharm Onygen).

WAŻNE!!!

Często spotykanym zaleceniem w terapii onycholizy jest stosowanie czystego olejku z drzewa herbacianego. Zdecydowanie nie zaleca się używania go w czystej postaci, bez preparatów równoważących. Co prawda ma on działanie antyseptyczne, pobudza mikrokrążenie, ale również silnie wysusza! By płytka paznokcia zrastała płynnie w zespoleniu z  łożyskiem musimy dbać o jego maksymalne zmiękczenie i nawilżenie. W preparatach wspomagających leczenie onycholizy optymalne stężenie tego olejku to ok. 1-3%. Zabezpiecza to osłabione zmianą chorobową miejsce przed wtórnymi nadkażeniami grzybiczymi i bakteryjnymi bez efektu przesuszenia.

 

               Pamiętaj! W przypadku zmian dość świeżych terapie prowadzone systematycznie w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją domową z reguły nie są ciężkie do wyprowadzenia! Dlatego warto motywować klientkę do sumiennej pracy! Działając razem zamierzone efekty uzyskamy o wiele szybciej!

 

Artkuł autorstwa:

Specjalistka od spraw podologii Katarzyna Stocka

Studio Kosmetyczne od Serca

 

Komentarze do wpisu (2)

26 czerwca 2022

Super artykuł, po przeczytaniu mam wrażenie że tak naprawdę wiem o czym się mówi. Czytałam wiele na ten temat,mimo tego wydaje mi się że nie było to tak obrazowo przedstawione. Uczono mnie ,że olejek z drzewa herbacianego jest podstawą

6 sierpnia 2022

Bardzo wartosciowy wpis. Dzieki za prowadzenie tego bloga :) warto sie z Wami doksztalcac :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl